Kurban Bayramı’nda nereye gideyim diye soranlar DİKKAT! İstanbul’un en güzel rotaları belli oldu

Kurban Bayramı’nda nereye gideyim diye soranlar DİKKAT! İstanbul’un en güzel rotaları belli oldu

Bayramda İstanbul’da neler yapılabilir? İstanbul’un en popüler gezi noktaları nelerdir? Bayram için İstanbul’un doğal güzellikleri mi yoksa tarihi noktaları mı daha uygun? İşte İstanbul’un tercih edilen bayram rotaları…

Bayram tatilinizi doğa ile iç içe sakince geçirmek isterseniz ilk önerimiz İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Şile olacaktır. Şile’nin uzun kumsalları ve temiz havası kalabalıktan uzak olmak isteyenler için idealdir. Kumsalda yürüyüşler yapabilir, serinlemek için denize girebilir ya da Şile Fenerini gezebilirsiniz. Şile’ye çok yakın Ağva’da bu ziyaret rotasına ekleyebileceğiniz bir diğer noktadır. Ağva, birçok uygarlığa ev sahibi yapmış bir beldedir. Bölgedeki nehirde romantik geziler yapabilir, huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Doğa ve huzur istiyoruz diyenlere farklı bir öneri de İstanbul’un Kilyos kıyıları olacaktır. Kilyos, tıpkı Şile gibi güzel kumsallara sahiptir ve çok sayıda restoranıyla size lezzetli bir tatil olanağı sunar. Bayram sıcağını Kilyos’ta deniz kenarında güneşlenerek ve lezzetli yemekler yiyerek geçirebilirsiniz.

Deniz tatilini tercih etmeden İstanbul’da doğa gezisi yapmak sizin için daha uygunsa, en doğru adres Belgrad Ormanı olacaktır.  Avrupa yakasında bulunan bu orman; yıllanmış ağaçları ve temiz havasıyla size huzurlu bir tatil yaşatabilir. Doğa yürüyüşleri ve keyifli piknikler için idealdir. Aynı zamanda ormanın içinde bazı göletler de yer alıyor. Bu alanlarda vakit geçirmek, İstanbul’dan ayrılmadan doğa ile iç içe vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

İstanbul’un tarihi noktalarını merak edenler bu rotaları kaçırmasın

Bu tatili İstanbul’un tarihine adamak isteyenler için şehir boyunca yer alan gezilebilecek farklı birçok alternatif vardır. Tarihi mimari yapıları, surları ve camileriyle İstanbul, Yarımada turu mükemmel gezi olanakları barındırır. Bunlardan ilki şüphesiz Ayasofya Camii’dir. Dünyanın en çok bilinen ibadethanelerinden biri olarak kabul edilir. Tarihi yarımada turu yapmak ve Ayasofya’yı ziyaret etmek size dolu dolu tarih kokulu bir tatil yaşatabilir. Yarımadada bulunan bir diğer tarihi yapı ise Topkapı Sarayı’dır. Rotanızı Ayasofya’dan sonra Topkapı’ya çevirmek isteyebilirsiniz. Osmanlı’nın birçok önemli olayına ev sahipliği yapan bu saray görülmeye değer. Yarımada turunun olmazsa olması Kapalı Çarşı da bayram tatilinde gezebileceğiniz İstanbul’un en eski çarşısıdır.  Tam beş yüz elli senedir varlığını sürdüren bu çarşıda her çeşit dükkan bulabilirsiniz.

Biraz da Bizans’ı merak edenler için alternatif bir öneri Yerebatan Sarnıcı olacaktır. Meşhur Medusa heykelini görebilir, zamanın su ihtiyacını karşılayan bu mükemmel yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Görkemli kolonları ve otantik yapısıyla tarihi bir tatil geçirmek isteyenlere uygun bir adres olacaktır.

Ada havası almak isteyenlere

Bayram tatilini İstanbul’da geçirecekseniz ama bir deniz havası, bir ada rüzgarı almak istiyorsanız sizin için doğru rota Prens Adaları turu olabilir.  Vapur yolculuğu Marmara’nın serin sularında sizi adalara götürecektir. Adaların güzel sokakları ve temiz havasının yanı sıra adalarda pek çok tarihi yapı da bulunuyor. Heybeliada’da yer alan Aya Yorgi Uçurum Manastrı, Büyükada’daki Aya Yorgi Kilisesi gezilebilecek alternatif rotalardandır. Edebiyat tutkunları için ise Prens Adalarında Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi ve Burgazada’da Sait Faik Abasıyanık Müzeleri görülmeye değer olacaktır.

Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dan oluşan Prens Adaları turu İstanbul’dan çıkmadan size Ege tatili ruhu yaşatacaktır. Özellikle sakinlik isterseniz Kınalıada daha huzurlu ve dingin bir yapıya sahiptir. Gezmenin yanında bayram sıcağını denize girerek atmayı tercih ederseniz Burgazada çok uygundur. Büyükada ise tarihi bir çok köşk görebileceğiniz, rüya gibi sokaklarda romantik yürüyüşler yapabileceğiniz bir seçenektir. Tarihi yapıları gezip önemli isimlere ev sahipliği yapmış yerleri görmek isterseniz ‘şifa adası’ olarak anılan Heybeliada sizin için ideal olacaktır.