Tek kuruş faiz ödemeden aracınız kapıda! Araç alacaklar kaçırmasın

Tek kuruş faiz ödemeden aracınız kapıda! Araç alacaklar kaçırmasın

Tek kuruş faiz ödemeden Haziran ayında araç sahibi olmak mümkün. Sıfır faizle Haziran ayı araç kampanyaları başlatıldı. İşte otomotiv piyasasında yaşanan hareketliliğin detayları…

Otomotiv piyasasında, birçok marka, satışlarını arttırmak için kredi ve takas uygulamasına geçiyor. Ayrıca ikinci el piyasasında da otomotiv fiyatları revize edilme süreci devam ediyor. Türkiye geçen yıl 1 milyonun üzerinde ki satış rakamıyla rekor kırmış, otomotiv arz-talep dengesinde sorunlar görülmüş ve bunun sonucunda otomobil fiyatları yüksek oranda değerlenmişti. Bu gelişmeler doğrultusunda Ticaret Bakanlığı, birtakım tedbirler alma yoluna gitmiş ve ikinci el otomotiv fiyatlarını dengeye oturtmaya çalışmıştı. Günümüzde otomotivin artık  “yatırım aracı” olarak görülmemesinin sonucu olarak, gerçek alıcı ile otomotiv markaları baş başa kaldı.

Otomobil alacaklar 0 faizli kredi çekebilecek

Geçen yılın ikinci yarısından sonra yaşanan bu gelişmelerin ardından otomotiv fiyatlarının revize edilmesi için harekete geçilmişti. Son gelişmeler sonucunda, birçok otomotiv markası sıfır otomobillerde, takas desteği, faizsiz kredi ve nakit indirimi gibi kampanyalara başladı. Bazı bayiler liste fiyatlarının altında satışlar yaparken, bazıları ise yüzde 20 oranında kampanyalar sunuyor.  Sıfır araçlarda 100- 300 bin liraya kadar indirim uygulayan birçok marka olduğu görülüyor. Yaz aylarına girerken Egea modeli için Fiat, müşterilere takas avantajı ile aracını değerinde satıp 250 bin TL’ye 1 yıl faizsiz kredi sunuyor. Egea Sedan modeli 969 bin 900 TL’ye, Ege Cross 1 milyon 311 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla alıcısını buluyor. Fiat internet üzerinden yapılan satışlarda garanti süresini daha da uzatıyor. Chery müşterilerine, 2024 model Suv için faizsiz kredi imkanında bulunuyor. Omoda 5 modeli, alıcısına 275 bin Tl, Tiggo 7 PRO ve Tiggo 8 Pro modelleri için ise 300 bin Tl’ye  kadar 1 yıl vadeli faizsiz kredi olanağı sağlıyor.

Citroen Mayıs ayı kampanyası kapsamında birçok modelde 1 yıl vadeli faiz fırsatı sunuyor. Citroen C3 modeli için, 200 bin TL’ye yüzde 1,99 faiz uygulayarak kredi imkanı veriyor. C4 ve C4 X’in elektrikli modelleri de mevcut. Bunun için ise 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi veriliyor. Skoda marka araçlarda çeşitli modellerde Mayıs ayı boyunca çok avantajlı fırsatlar sunuluyor. Fabia, Kamiq, Scala ve Kamiq Monte Carlo model otomobiller için ise sıfır faiz kredi olanakları bulunuyor. Suzuki, Mayıs ayında tüm modeller için müşterilerine 200 bin TL için 1 yıl vadeli yüzde 1,99 faizli kredi olanağı sunuyor. S-Cross Hibrit, Swift Hibrit ve Vitara Hibrit modelleri için ayrıca takas desteği sunuyor. Vitara’nın 2024 modeli, kredi kullanmayan müşterilere 1 milyon 398 bin TL’den satışa sunuluyor.

Nisan kampanyalarına ve indirimlerine imza atılıyor

İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, yaptığı açıklamada, “Bayilerin yıllık siparişleri stok anlamında ellerinde birikmeye başladı. Şu anda her marka, her modele göre kendi içlerinde kampanyalar ve peşin indirimler uygulamaya başladı” dedi. Otomotiv piyasasında fiyatların dengeye oturduğunu ancak yılın ikinci yarısından sonra biraz daha yukarıya doğru çıkmasını dile getiren Ertemel, şunları kaydetti:

“Satış adetleri istenilen düzeyde değil. Yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam edecek. Bu nedenle her marka,model kendince satış stratejileri geliştiriyor. Bu stratejilere göre, yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam eder. Ayrıca Ertemel,” Bayiler ve distribütörler ellerinde olan araçları eritip bu riskten kurtulmak istiyorlar. Bununla alakalı kampanyalar düzenliyorlar. Ertemel, Türkiye otomotiv pazarında yıl sonunda 900 bini aşan satış hacmi beklediklerini sözlerine ekledi.