Yurt Dışına Çalışmaya Gitmek

SORU

Merhaba,

Kısmet olursa, Ekim 2021 de Gürcistan’ da uluslararası bir firmada yeni bir işe başlayacağım. Bugün itibari ile E-devlet’ ten kontrol ettiğimde 7.632 prim gün sayım ve 26 yıldan fazla sigortalılık sürem var. İşe ilk giriş tarihim 01.07.1994. Emeklilik için sadece yaşımı bekler durumdayım (55 yaş).

Gürcistan’a çalışmaya gittiğimde haliyle artık SGK primlerim ödenmeyecek ve ne zaman dönerim, tekrar Türkiye’ de sigortalı çalışır mıyım bilmiyorum.
Şu an itibari ile SGK’ nın sitesinden kontrol ettiğimde emeklilik yaşım geldiğinde hatırı sayılır bir emekli aylığı alabilecek gibi görünüyorum, zira neredeyse bütün çalışma dönemimde primlerim tavan miktardan hesaplandı.

Bundan sonra prim ödemesem de bu maaş seviyesi aynı kalır mı? 55 yaşında emekliliğe hak kazandığımda emekli aylığımın düşmemesi için nasıl bir yol izlemem daha doğru olur acaba? Yurt dışında çalışacağım süreleri borçlanma yapsam emekli aylığım için ekstra bir faydası olur mu?

Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAPLANDI 0
Rıdvan Yıldız 1 Cevap 17 Görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhaba, borçlanma yapacak olursanız elbette emekli aylığınıza olumlu katkısı olacaktır. Ancak bundan sonra adınıza sigorta primi yatmasa bile aylığınızın düşeceğini sanmıyoruz.

    Saygılarımızla

BİR CEVAP YAZABİLİRSİNİZ