Yupas nedir?

SORU

Yupas hakkında detaylı bilgi alabilirmiyim

CEVAPLANDI 0
Murat Öztürk 1 Cevap 379 Görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhaba,

    Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de geçirdikleri süre içerisinde yurt dışında bağlı oldukları sigorta kurumundan sağlık belgesi almaları durumunda, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Türkiye’de bulunduğunuz süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, sözleşmeli sağlık belgenizi Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim ederek sisteme kaydettirmeniz ve yupass numarası almanız gerekir.

    Bu numara Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalayan ülkelerde sigortalı olanların, Türkiye’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlar. Yupass numarasının açılımı, Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi’dir. Bu kişiler için provizyon sorgulaması bu numara üzerinden yapılır. Türkiye’de provizyon sorgulamaları T.C kimlik numarası üzerinden yapılırken, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için bu sorgulama yupass numarası ile yapılır.

    Yupass numarası ve ilgili ek formül belgelerini almak için en yakın SGK müdürlüğü yurt dışı servisine müracaat edebilirsiniz.

BİR CEVAP YAZABİLİRSİNİZ