Register Now

Login

Lost Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Send Message

SSK 3600 GÜNDEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

SSK 3600 GÜNDEN NASIL EMEKLİ OLUNUR? SSK YAŞTAN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Emeklilik için gün sayan pek çok kişi sigortalılık tarihine göre emeklilik hesaplamaları yapıyor. Özellikle de 3600 günle emeklilik şartları ve emekli olmaları halinde alacakları maaşlar çoğu kişi tarafından araştırılıyor. Peki, Kimler 3600 günle emekli olabilir? 3600 günden emeklilik şartları nelerdir?
Sosyal güvenlik mevzuatı, prim günü normal emeklilik için yeterli olmayan kişilere daha az prim günüyle yaş haddinden emekli olma imkanı sağlamaktadır. Yaş haddi işe başlama tarihine veya çalışılan statüye göre değişmektedir. İlk defa sigortalı çalışmaya 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlamış SSK’lılar 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gününü tamamlama koşuluyla kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli olabilir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlamış BAĞ-KUR’lular ise 5400 prim günüyle bugün için kadın ise 56, erkek ise 58 yaşında emekli olurlar.
İlk defa çalışmaya 8 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 tarihleri arasında başlayan SSK’lılar 25 yıl sigortalılık ve 4500 prim gününü doldurduklarında kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli aylığı bağlatabilir. Aynı dönemde çalışmaya başlayan BAĞ-KUR’lular da 5400 prim günüyle kadın ise 60, erkek ise 62 yaşında emekliliğe hak kazanırlar.

About SGK DANIŞMANI

SGK DANIŞMANIM EĞİTİM, ARAŞTIRMA, GELİŞTİRME VE DANIŞMANLIK HİZMELERİ Burada yer alan emeklilik planlaması, sosyal güvenlik ve iş hukuku bilgileri, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sigortalılık, yatırım ve emeklilik planlaması kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Follow Me

Bir yorum yazın