Malulen Emeklilik

SORU

Hocam Merhaba,

Ben 1993 doğumlu 2010 17 yaşındayken sigortalı girişim oldu. Yüzde % 90 diyalize giriyordum engelli kadrosunda girdim. ve 2011 de böbrek nakli oldum.Şuan pandemiden dolayı çalışamıyorum.Malülen emeklilik için sgk müdürlüğüne başvuru yaptım fakat benim hastalık doğuştan bunu sgk vurguluyarak söyledim.Doğuştan %60 üzeri engeli olan malül sayılmaz dediğimde başvuru yaparsanız sağlık kurulu karar vericek dediler.Bende 2 ay önce başvurdum.2800 Günüm var.İşsizim şuan ve pandemiden dolayı böbrek nakli olduğumdan kimse işe almıyor.Sizce kesinlikle emekli olamazmıyım.? inanın son çarem bu.Çünkü doğuştan malülü sağlıyanlar malülen emekli olmaz diyenler var.Ayrıca benim nakilli bir arkadaşım aynı benim durumumda emekli yaptılar.Bunada şaşırdım hani doğuştan ?

CEVAPLANDI 0
Hakan yıldız 3 Cevap 14 Görüntüleme

Cevap ( 3 )

 1. Merhaba, doğuştan özürlü olanlar için malulen emeklilik hakkı genellikle tanınmıyor. Ancak yine de müracaat yapıp şansınızı denemişsiniz. Karar bölge sağlık kurulunundur. Kabul edilirse ne ala. Kabul edilmezse vergi indiriminden erken emekli olabilirsiniz.

  Saygılarımızla

 2. Hocam Tekrar Merhaba,
  Ben doğuştan böbrek hastayım.2010 yılında sgk girişim var ki o dönemde diyalize giriyordum.2800 günüm var.Pandemiden dolayı çalışamıyorum.Malülen emeklilik için sgkya doğuştan hastayım başvurursam ret gelicekse uğraşmiyim dedim.Başvurabilirsin dediler.2 Ay oldu başvuralı dün ara karar verilmiş diyalize girdiği dönemin tarihi epikiriz istenmiş.Ki ben diyalize 2007’de başladım.15 yaşındaydım.Epikirizi bugun skg teslim ettim.Ben ret geliceğini bildiğim halde uğraştım uğraştırdılar beni.Epikirizde tarih istemesinin nedeni benim fikrimce doğuştan hasta olup olmadığımı kesinleştirmektir diye düşünüyorum.Sizin düşünceleriniz nedir.Teşekkür ederim.Börek naklini 2010’da oldum.Hiç umut yok sanırım.

 3. Merhaba, daha önce de dediğimiz gibi Karar sağlık kurulunundur. Kabul edilirse ne ala. Kabul edilmezse vergi indiriminden erken emekli olabilirsiniz.

  Bunu boş yere uğraşmak değil de şansınızı denemek olarak değerlendirebilirsiniz.

  Saygılarımızla

BİR CEVAP YAZABİLİRSİNİZ