Khk’lı emeklilik durumu, khk lılar emekli olabilir mi?

SORU

Merhaba.
1974 doğumluyum. 1990 Eylül ayında meslek lisesi stajım başladı, filen Mart 1992 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım 360 günlük sigortalı çalışmadan sonra üniversiteyi ve askerliğimi bitirip 12.10.1999 da öğretmenliğe başladım. 01.09.2016 tarihli KHK ile ihraç oldum. O tarihten bu yana herhangi bir Sosyal güvenlik primi ödemem olmadı.Hakkımda Takipsizlik kararı verildi, ancak göreve dönemedim.

Ne zaman emekli olurum? Emekli sandığından emekli olmak istiyorum, SGK veya Bağkur’dan pirim ödemesi yapılması , emekli sandığından emekli olmama engel olur mu? Ne yapmamı tavsiye edersiniz,
Teşekkür ederim.

CEVAPLANDI 0
KHK’LI 2 Cevap 307 Görüntüleme

Cevap ( 2 )

  1. Merhaba, sorunuz ilgili uzmanımıza yönlendirilmiş olup kısa süre sonra yanıtlanacaktır.

    Saygılarımızla

  2. Merhaba, öncelikle belirtelim ki Ssk ya da Bağkur kapsamında 3,5 yıl veya daha fazla prim ödemeniz halinde SSK veya Bağkur’dan emekli olursunuz. Bu durumda emekli olan memurlar emekli ikramiyesi de alamazlar. Ancak sizin durumunuzda 25 yıllık hizmeti tamamlayamadığınız görülüyor, bu durumda SSK ya da Bağkur kapsamında emekli olmak durumunda görünüyorsunuz. 23.11.1992 tarihinden önce sigortanız başladı ise 53 yaş 5600 gün şartları ile emekli olabilirsiniz, SSK dan emekli olabilmek için emekli olacağınız tarihten evvel en az 3,5 yıl SSK lı çalışmanız gerektiğini unutmayınız.

    Saygılarımızla

BİR CEVAP YAZABİLİRSİNİZ