İŞVEREN ONAYIMI ALMADAN FAZLA MESAİ YAPTIRIYOR NEREYE ŞİKAYET ETMELİYİM

SORU

İş Hukuku… 4857 İK Fazla çalışma yönetmeliği 9. Madde 2. Fıkrası şöyle iken; “Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır.” 2017’de değişti ve şöyle oldu; “Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır…”

Sorum şu, 2012 tarihli iş sözleşmemde 270 saate kadar fazla mesai aylık ücretime içinde yazıyor… Fakat fazla mesai muvafakatım her yıl başında alınmadı… Bu durumda yönetmeliğin değiştiği tarihte göz önüne alınırsa sözleşmedeki ilgili maddenin geçerliliği veya geçersizliği konusunda ne söyleye bilirsiniz…. Aşağıda bununla ilgili bir içtihat metnide var, fakat bu metinde yönetmelik değişikliğinden öncesinde… Teşk….

“İçtihat Metni”
“… 4857 sayılı İş Kanunu
ve buna ilişkin yönetmelik hükmü uyarınca yıl başında işçinin fazla mesai yaptırılması için açık muvafakatı alınmamış ise sözleşmede kararlaştırılan fazla çalışmanın ücretin içinde kuralının bir anlamı da olmayacaktır.
Keza böyle bir durumda, bordroda ayrıca fazla mesai ücreti gösterilmediği için, işçinin gerçek ücreti belirlenmediği gibi, giydirilmiş ücret içinde kabul edilmeyen fazla mesai ücreti de giydirilmiş ücrete dahil edilmiş olacaktır. Bu ise açıkça yasaya aykırıdır…”
(9. Hukuk Dairesi 2017/8286 E. , 2018/13973 K.)

CEVAPLANDI 0
Erkan 1 Cevap 24 Görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhaba. Yasanilan olaya gore yorum degisebilir. Gecerli ya da gecersiz diyemeyiz.

    Saygilarimizla

BİR CEVAP YAZABİLİRSİNİZ