Gss prim borcu olanlar Ücretsiz şekilde muayene olabilir mi ?

SORU

Merhabalar, sorum şudur:” Benim Gss prim borcum var hiç ödeme yapmadım. Yeni yürürlüğe giren bir haber var var resmi gazetede de yayınlanmış. Gss prim borcu olanlar ucretsiz devlet ve universite hastanelerinde 31.12.2022 tarihine kadar muayene olabilecekler diye şimdi ben hiç gss prim borcu ödemedim ve gelir testi de yaptirmadım yaptırsam da zaten hane gelirinden dolayı o borç duracak. Ödediğim bi para da yok aylık o yüzden ben mhrs den randevu alsam hastaneye gitsem normal muayenemi olabilecek miyim ? Yoksa para çıkartacaklar mi muayene olabilmem için iyice bilgi verir misiniz bu haber için ?

CEVAPLANDI 0
Galip 3 Cevap 91 Görüntüleme

Cevap ( 3 )

  1. Merhaba, evet resmi gazetede yayımlandığı üzere GSS ve Bağkur prim olanlar 2022 yılı sonuna kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerinden faydalanmaya devam edecekler. Yani GSS borcunuz yokmuş gibi faydalanacaksınız. Bu demek değildir ki hiç para ödemeyeceksiniz. Elbette cüzi miktar muayene ücreti ve katkı payı her hasta gibi ödemeniz gerekmektedir.
    Bu ücretlerden bazıları eczaneden ilaç alımı esnasında karşınıza çıkacaktır.

    Saygılarımızla

  2. Sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim. Eskiden şöyle bir durumla karşı karşıya kalıyodum, randevuyu aldım tam doktora muayene olacam. Doktor demez mi muayene ücreti çıkıyor ödemeden muayene olamazsınız ? Yine bu durumla karşı karşıya kalacak mıyım ? Yoksa bu yürürlük ücretsiz sanki sağlık sigortan varmış gibi hastaneye gidip muayene olup ardından ilaçlardan mı ücreti çıkacak bu durumu anlamak istedim ben ?

  3. Merhaba. Hayır sanki sağlık sigortanız varmış gibi muamele görmeyeceksiniz. Yani SSK’lı bir çalışan gibi olmayacak. Bir GSS’li olarak işlemleriniz yürüyecek. Ancak borcunuzun olup olmaması işlemleri etkilemeyecek. Dolayısıyla muayene ücreti ve katkı payı gibi ödemeler çıkacaktır. Özel üniversite hastanelerinde daha fazla ücret çıkar.

    Saygılarımızla

BİR CEVAP YAZABİLİRSİNİZ