Register Now

Login

Lost Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Send Message

GSS BORCUNUZU SİLDİREBİLİRSİNİZ

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA BORÇLU OLABİLİRSİNİZ DİKKAT!!!

1.1.2012 tarihinde çıkarılan kanunla birlikte sigortasız kişiler Zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı sayılmaya başlanmıştır.

Yani sigortalı değilseniz her ay brüt asgari ücretin %3 ü oranında Zorunlu Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorundasınız.

2022 yılındaki tutar:

5004 X 0,03 = 150TL dir.

Örneğin: 5 aydır çalışmadığı için sigortası bulunmayan ve bakmakla yükümlü olunmayan Ahmet TEPE isimli kişi 2022 yılında;

150 X 5 = 750TL SGK ya prim ödemek zorundadır.
 

BU BORÇTAN KURTULABİLİRSİNİZ!!!

 

Eğer geliriniz yoksa veya toplam hanedeki kişi başı geliriniz brüt asgari ücretin 1/3 ünden az ise gelir tespiti yaptırarak hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Örnekteki Ahmet TEPE geliri olmadığını beyan etmiş ve gelir tespiti yaptırmıştır. Gelir tespiti sonucunda Ahmet TEPE’ nin geliri olmadığı tespit edilmiş ve Kurum bu kişinin 750TL tutarındaki borcunu silmiştir.

Detaylı bilgi için ulaşım sağlayabilirsiniz.

About SGK DANIŞMANI

SGK DANIŞMANIM EĞİTİM, ARAŞTIRMA, GELİŞTİRME VE DANIŞMANLIK HİZMELERİ Burada yer alan emeklilik planlaması, sosyal güvenlik ve iş hukuku bilgileri, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sigortalılık, yatırım ve emeklilik planlaması kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Follow Me

Bir yorum yazın